Inteligentny dom

Budowa lub remont domu, mieszkania – to czas, kiedy myślimy nad tym jak ma wyglądać miejsce, w którym spędzamy ponad połowę naszego życia. Ważne jest to, jakie zastosujemy urządzenia, materiały, jak urządzimy wnętrza, gdyż te wszystkie czynniki będą miały wpływ na to, jak nasz dom będzie wyglądał oraz jak będzie funkcjonalny. Przychodzi także taki czas, gdy należy zdecydować jak wykonać instalacje w naszym domu. Pojawia się pytanie, czy chcemy zastosować starsze, klasyczne rozwiązania, a może myślimy o instalacjach nowoczesnych i oczekujemy czegoś więcej?

Jak bardo ważne jest dla nas bezpieczeństwo, czy oczekujemy zwiększonego komfortu, czy istotne są dla nas rozwiązania oszczędne i ekologiczne, rozwiązania, które w dłuższej perspektywie czasu dostarczą także wymiernych korzyści. Czy szukamy koncepcji indywidualnych, które będą dostosowane do wszystkich naszych potrzeb i oczekiwań. Jaką estetykę chcemy osiągnąć?

Zdecydowana większość urządzeń używanych w domu, to urządzenia elektryczne. Instalacja elektryczna jest źródłem energii dla wszystkich domowych instalacji, w tym na przykład dla oświetlenia i gniazd zasilających. W instalacjach klasycznych to jest jej przeznacznie i wyłączna rola. Natomiast wszystkie pozostałe instalacje mają za zadanie spełniać poszczególne wymagania, jednak nie ma pomiędzy nimi komunikacji i współpracy. Konsekwencją tego jest sytuacja, w której istnieją osobne instalacje: jedna do włączania oświetlenia, kolejna do sterowania roletami, jeszcze inna do sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, czy też kolejna instalacja  systemu audio, czy kontroli dostępu, itd. Od instalacji XXI wieku należy jednak oczekiwać czegoś więcej?

Częścią składową instalacji elektrycznej jest obecnie także system Inteligentnego domu (automatyki domowej), który powoduje zwiększenie funkcjonalności wszystkich zintegrowanych instalacji i stanowi jednocześnie dla nich rdzeń. Najnowsze technologie i rozwiązania umożliwiają obecnie na zaprojektowanie i wykonanie domu, w którym instalacje są zintegrowane, a co za tym idzie, potrafią współpracować pomiędzy sobą, poprzez przekazywanie informacji. Te informacje posłużą do wykonywania określonych zadań oraz do uaktywniania zaprogramowanych funkcji. Ciągły postęp technologiczny sprawił, że wizja domu, którą wcześniej mogliśmy obserwować tylko w filmach science-fiction, może zostać zrealizowana w domu każdego z nas, a pojęcie „inteligentnego domu”  jest odzwierciedleniem oczekiwań, jakie są stawiane takim rozwiązaniom.

Aby tak się stało niezbędne jest właściwe położenie instalacji elekrycznej i systemu inteligentnego budynku (domotyki), jak również pozostałych instalacji, mających ze sobą współpracować.

 

Nowości

Czteroparowy kabel ekranowany kategorii 7 jest przeznaczony do szerokopasmowych...
Czteroparowy kabel nieekranowany kategorii 6 jest przeznaczony do...
Gniazdo modułowe 230V z uziemieniem 1-krotne std 45x45, białeGniazdo modułowe 230V z uziemieniem 1-krotne std 45x45, białe
Gniazda zasilające modułowe 16A 250V~ w standardzie 45x45mm, z uziemieniem, w...
Gniazdo 230V z uziemieniem bezśrubowe 1-krotne std 45x45, z blokadą i zwalniaczem, czerwoneGniazdo 230V z uziemieniem bezśrubowe 1-krotne std 45x45, z blokadą i zwalniaczem, czerwone
Gniazda zasilające 16A 250V~ w standardzie 45x45mm, z blokadą (DATA), z...
Panel 19", 24xRJ45 UTP kat.6 (1U) niebieski PoE
Panel krosowy EmiterNet nieekranowany kat.6 szczególnie dedykowany w...
Gniazdo przemysłowe STP RJ45 kat. 6 keystone (110) czarne
Gniazdo przemysłowe STP RJ45 kat.6 keystone służy do budowy punktu abonenckiego...
obudowa natynkowa 2M głęboka
Obudowy natynkowe przeznaczone są do montażu osprzętu elektrycznego i...

Fotowoltaika

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z fotowoltaiki.
 
Katalog produktów

 

Aktualności

Drodzy klienci W związku z epidemią, w trosce o...
03.07.2020
Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych...
02.03.2020